Munkavédelmi sisak jelölései

A fej sérülésének megakadályozása a munkavédelmi intézkedések egyik legfontosabb területe. Munkavédelmi sisak viselésével nagyon sok olyan munkahelyi baleset és sérülés kerülhető el, amely akár súlyos sérülésekkel járhat. A munkavédelmi sisakokra vonatkozó legáltalánosabb szabvány az EN 397 szabvány, mely tartalmazza az ipari védősisakokra (mint pl. az OPUS, a JAR, az OCEANIC, és a PELTOR) vonatkozó alap és kiegészítő követelményeket, illetve ezek jelölését, ezen kívül még a tájékoztatóban kötelezően feltüntetendő információkat is.
Az alapkövetelményekbe tartozik a fej beütésének veszélye elleni védekezés, az ütéselnyelés, amelynek során a zuhanó, eső tárgyak által a fejre okozott erőhatás nem lehet nagyobb, mint az 5 kN értéket, továbbá az áthatolás elleni védelem. Ha a védősisak megfelel ezeknek a követelményeknek, akkor ezt a gyártó a CE jel, illetve a vonatkozó EN 397 szabvány számának feltüntetésével jelöli. E mellett még meg kell jelölni a gyártó nevét vagy azonosító jelét, a munkavédelmi sisak típusát, a mérettartományát (53-61) centiméterben és a munkavédelmi sisak gyártásának évét és negyedévét. Ez az időpont azért kell, mert a munkavédelmi sisak élettartama korlátozott és több tényező is hathat rá (hideg, meleg, a használat gyakorisága stb), Az idővel a termék polietilén alapanyaga elöregedik, elveszti azokat a fontos tulajdonságait, melyek biztosítják a munkavédelmi sisak képességeit és biztonságos használatát. A gyártástól számított előrelátható élettartam rendeltetésszerű használat és tárolás mellett 3-5 év.
A kiegészítő vagy választható követelményekre utaló jelöléseket, amennyiben a munkavédelmi sisak megfelel nekik, szintén fel kell tüntetni. Ezek az alábbiak lehetnek:
Munkavédelmi sisak jelölései
-20°C -20°C környezeti hőmérsékletig teljesíti az alapkövetelményeket
-30°C -30°C környezeti hőmérsékletig teljesíti az alapkövetelményeket
+150°C 150°C környezeti hőmérsékletig teljesíti az alapkövetelményeket
440 Vac Áramütés elleni védelem 440 V váltakozó feszültségű villamos vezeték rövid idejű, véletlen érintés esetén
1000 V Védelmet biztosít a villamos vezeték rövid idejű, véletlen érintése esetén 1000 V feszültségig.
LD (Lateral deformation) Védelmet biztosít a nagy oldalirányú nyomás hatása ellen
MM (Molten metal splash) fémolvadék fröccsenése elleni védelem
Van egy másik szabvány is, az EN 812 szabvány, amely csak a fej ütéses veszély ellen adja meg a védelmi követelményét. Azokat a munkavédelmi sisakokat, látogató sisakokat (mint pl. a TALIACAP), melyek ennek a szabványnak felelnek meg, nem vizsgálják be eső, zuhanó tárgyak ütőhatása, és átlyukadás ellen. Ezért az ilyen típusú munkavédelmi sisakok nem helyettesítik az ipari munkavédelmi sisakot.